Parapety

Parapety wewnętrzne służą do wykańczania dolnej części ościeżnicy i podoknia. Pełnią więc funkcję wykończeniową, a jednocześnie dekoracyjną.
W miarę postępu technicznego, na przestrzeni kilkunastu lat obserwujemy różne rozwiązania projektowe (materiałowe i geometryczne) parapetów, które mają na celu ograniczenie ich wad oraz komponowanie z innymi materiałami wykończeniowymi.

Trwałość i walory estetyczne parapetów zależą od rodzaju zastosowanego materiału oraz oddziałujących na nie czynników. W zagadnieniu trwałości istotną rolę odgrywają warunki, w jakich element jest użytkowany. Zgodnie z zaleceniami producentów parapety wewnętrzne mogą być stosowane w budynkach mieszkalnych lub użyteczności publicznej, wewnątrz pomieszczeń o stałej wilgotności względnej powietrza 75%. W budynkach przemysłowych powinny być montowane parapety wykonane z materiałów o podwyższonej odporności na działanie czynników chemicznych (lastryko), a w pomieszczeniach o znacznej wilgotności (łaźniach, kuchniach zbiorowego żywienia, saunach) wyroby z materiałów o małej nasiąkliwości lub wszystkie inne tylko wtedy, gdy spełnione są warunki takie, jak w budynkach użyteczności publicznej czy mieszkalnych.

Niewielu naszych klientów remontujących mieszkanie, bądź budujących dom jest świadomych, ze cena parapetu z kamienia jest niższa od ceny parapetu drewnianego oraz porównywalna z ceną plastykowego. O tym, że kamień naturalny jest znacznie trwalszy i odporny na temperaturę, wilgoć czy zabrudzenia nie trzeba nikogo już przekonywać. Parapety są bez wątpienia świetnym dodatkiem wykończającym niejedno mieszkanie czy dom. Ponadto parapety z kamienia są bardzo trwałe,nie barwiące się,odporne na warunki.

 


powrót
facebook