top of page

SCHODY KAMIENNE

Najlepszą gwarancją trwałości wykorzystanych w domu elementów kamiennych jest odpowiednie zastosowanie kamienia. Zanim zapadnie decyzja, warto zatem poznać właściwości materiału.

Ścieralność jest podstawową cechą decydującą o przydatności kamienia na posadzki. W pomieszczeniach, przez które najczęściej się przechodzi – na przykład w holu – nie powinno się stosować materiałów niskiej ścieralności. Dlatego na posadzki intensywnie używane najlepiej nadaje się granit. W innych pomieszczeniach można stosować marmur i inne kamienie o wyższej ścieralności.

Nasiąkliwość to zdolność wchłaniania wody . Do najmniej nasiąkliwych należą granity
( poniżej 0,5%). Małą nasiąkliwość mają twarde piaskowce i twarde wapienie (od 0,5% do 5%), a bardzo dużą (ponad 20%) wapienie miękkie. Nasiąkliwość kamieni można zmniejszyć przez impregnację. Lepiej jednak nawet wewnątrz budynku nie stosować kamienia o dużej nasiąkliwości , bo będzie się szybko brudził – zwłaszcza w miejscach stałego kontaktu z wodą.

Twardość skały zależy od procentowej zawartości minerałów twardych i wytrzymałości na ściskanie. W grupie kamieni budowlanych za twarde uchodzą granity, piaskowce twarde i wapienie twarde, a kamienie miękkie to głównie wapienie.

Bardzo efektownym rozwiązaniem jest wykonanie całych stopni z litego kamienia. Stosując kamień polerowany na schodach należy pamiętać o zabezpieczeniu antypoślizgowym na brzegach stopni. Projektując elementy z kamienia można wykorzystać, poza gładką oszlifowaną powierzchnią, fragmenty łamane, satynowane, matowe, groszkowane a także płomieniowane.

bottom of page